WYŚCIG WYŚCIG | MotoGP Emilia Romagna 2024

Enea Bastianini zdominował Grand Prix Emilii-Romanii po dramatycznym finiszu. Jorge Martin zajął drugie miejsce przed Marco Marco. Panujący mistrz Francesco Bagnaia nie ukończył wyścigu.

Enea Bastianini odniósł dramatyczne zwycięstwo w Grand Prix Emilia Romagna MotoGP 2024 po kontrowersyjnym ataku na Jorge Martina na ostatnim okrążeniu. Martín, który prowadził przez większość wyścigu, został popchnięty przez Bastianiniego na czwartym zakręcie i wyprzedzony. Incydent sprawił, że Martín wypadł z toru i był wyraźnie sfrustrowany, ale mimo to udało mu się zająć drugie miejsce. Dzięki wygranej Bastianiniego Ducati świętowało swoje 100. zwycięstwo w MotoGP.

Jednak drugie miejsce utrzymuje Martina w dobrej pozycji do walki o tytuł, zwłaszcza po tym, jak jego główny rywal Francesco Bagnaia rozbił się na sześć okrążeń przed końcem. Bagnaia, który startował z pole position, początkowo utrzymywał się z przodu, ale potem spadł za Bastianiniego i Martina, a jego nadzieje na podium zakończyła kraksa na 21. okrążeniu.

Marc Márquez wykorzystał błąd Bagnai i ukończył wyścig na trzecim miejscu po starcie z siódmej pozycji. Marco Bezzecchi zajął czwartą pozycję, a Franco Morbidelli uzupełnił pierwszą piątkę. Duet zespołu Aprilia, Maverick Viñales i Aleix Espargaró, również poprawił swoje pozycje startowe, a zawodnicy włoskiego zespołu zajęli szóste i ósme miejsce. Fabio Quartararo, który był piąty przez większość wyścigu, spadł na siódme miejsce na ostatnich okrążeniach.

Álex Márquez i Miguel Oliveira uzupełnili pierwszą dziesiątkę, podczas gdy KTM miał ciężki dzień, ponieważ zarówno Brad Binder, jak i Pedro Acosta ulegli wypadkom. Szesnasty Jack Miller był najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem KTM, podczas gdy Honda miała trzech zawodników w punktach: Joan Miró na 11. miejscu, Luca Marini na 12. i Johann Zarco na 15. pozycji.